ALAHÄRMÄN METSÄSTYSSEURA KUTSUI ERKKI KYRÖNPERÄN KUNNIAPUHEENJOHTAJAKSI JA JÄRJESTÄYTYI. (19.2.2018)

Alahärmän Metsästysseura kutsui Erkki Kyrönperän kunniapuheenjohtajaksi ja järjestäytyi.

 

Kunniapj-Erkki-Kyrnper-kuva-3-300x225jpg

Alahärmän metsästysseura ry:n vuosikokous pidettiin keskiviikkona 31. tammikuuta Haaruksen metsästysmajalla.Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi Pekka Keltto. Seura kutsui historiansa ensimmäistä kertaa 19 vuotta puheenjohtaja olleen Erkki Kyrönperän kunniapuheenjohtajaksi. Näihin vuosiin mahtuu pyyteetöntä ja aktiivista toimintaa seuran sekä maanomistajien eteen, unohtamatta yhteistyötä naapuriseurojen kanssa sekä myös metsästäjien etujärjestöjen edustuksissa.

Kokouksen yksimielisellä päätöksellä valittiin uudelleen toiselle kaudelle yhdistyksen puheenjohtajaksi Pekka Alaviitala. Johtokuntaan uudelleen valittiin Aulis Suomalainen Voltti, Jukka Ekola Köykkäri ja Pauli Rintanen Ojala-Hanhila. Seuralla on pyrkimyksenä, että seuran joka kylän alueelta olisi edustus johtokunnassa näin viesti asioita ja muista tapahtumista välittyy heti ja niihin voidaan reagoida välittömästi. Seuran sihteerinä ja rahastonhoitajana jatkaa Asko Peltola sekä maavuokrarekisteriä hoitaa Jouni Risikko. Varapuheenjohtajana jatkaa Jani Ekola.

Toiminnantarkastajiksi valittiin Jari Salminen ja Kristiina Erkkilä sekä heidän varamiehinään Pekka Keltto ja Markku Ekola.

Metsästysseuraa valittiin edustamaan seuraaviin kokouksiin:

E-P:n kennelpiirin vuosikokous Seinäjoella 28.3 Marko Juntti, Mari Mantere ja Jani Ekola.

 

Suomen Ajokoirajärjestön vuosikokoukseen 24.3 Järvenpäähän Juhani Rintakangas ja Timo Tuominen.

Suomen Pystykorvajärjestön vuosikokoukseen 18.3 Rokualle Tapio Mattila ja Tero Erkinheimo.

Suomen Harmaahirvikoirajärjestön vuosikokoukseen Rokualle 10.3 Jyrki Holm, Jani Ekola, Antti Kangas, Petri Mäkinen ja Kristiina Erkkilä.

Yhdistyksen uusiksi jäseniksi hyväksyttiin; Johannes Haapasaari, Elmeri Ylinen, Jussi Lammi, Marko Juntti, Matias Vistinmäki, Jarmo Tyni, Antti Miilunpohja ja Jari Surma-Aho.

Kokouksessa hyväksyttiin menneen vuoden toiminta- ja tilikertomus, sekä hyväksyttiin johtokunnan esittämä toimintasuunnitelma vuodelle 2018.

Kokouksessa palkittiin myös yhdistyksen menestyneitä pienpetopyydystäjiä sekä koiranomistajia. Myöskin Majaa markkinoidaan aktiivisemmin muille yhdistyksille sekä yhteisöille kokouspaikaksi sekä kesän tapahtumiin myös 10 hengen majoitus mahdollisuudella yms. Majan vuokrauksesta vastaa Mikko Kojonen.

Seura tulee panostamaan entisestään riistapeltojen tekemiseen yhdessä maanomistajien kanssa joka on tähänkin asti ollut aktiivista. Kiitos maanomistajien aktiivisuuden sekä avun konekaluston muodossa sekä uusitaan aktiivisesti maanvuokrasopimuksia.

Kokouksen puheenjohtaja Pekka Keltto kiitti kokousväkeä rakentavasta keskustelusta, tästä on hyvä jatkaa lakien ja asetusten mukaan. Seuran tekstiviestit haluavien pyydetään ottavan yhteyttä sihteeriin.  www.alaharmanms.fi

Kokouksen sihteeri Asko Peltola.