ALAHÄRMÄN METSÄSTYSSEURA KESÄKOKOUSTI HUHTAMÄESSÄ (2.8.2018)

Alahärmän Metsästysseura kesäkokousti HuhtamäessäAlahrmn_Metsstysseura_logo2jpg

Alahärmän metsästysseura ry:n kesäkokous pidettiin perjantaina 27. Heinäkuuta Huhtamäen vanhalla kyläkoululla. Kokouksen avasi seuran puheenjohtaja Pekka Alaviitala. Kesäkokouksen puheenjohtajana toimi Erkki Kyrönperä  ja sihteerinä Asko Peltola.

Ääntenlakijoiksi  sekä pöytäkirjantarkastajiksi valittiin Antti Isotalo ja Markus Varjola

Yhdistyksen uusiksi jäseniksi hyväksyttiin Kai Loukasmäki, Oskari Ruotsala ja Riikka Korkeakangas.

Koemaastot rauhoitetaan koirakokeiden ajaksi tarvittaessa koirajaoston sekä johtokunnan sopimuksen mukaan.

 

Kokouksessa päätettiin alkavan kauden metsästyksestä seuraavaa:

*Hirviluvat todettiin tuleen anotun mukaisena takaisin, eli Alahärmän Metsästysseura 40 kpl, luvan hakija Pekka Alaviitala.

*Kyyhky 10.8 ei saaliskiintiötä (Viljapeltoja ei tallata, eikä moottoriajoneuvoilla sotketa peltoteitä eikä varsinkaan pellolla)

*Sorsa 20.8 klo 12.00 ei saaliskiintiötä

*Metso ja Koppelo rauhoitettu

*Teeri 1 musta (Peltoalueet rauhoitettu)

*Metsäjänis saaliskiintiö 4 kpl

*Rusakko ei saaliskiintiötä

*Riekko rauhoitettu koko piirin alueella

*Peltopyy saaliskiintiö 3 kpl

*Fasaani asetusten mukaan

*Kauris saaliskiintiö 25kpl , jäsen saa kaataa yhden (1) kauriin tämän vuoden 2018 loppuun mennessä. Jos vuoden lopussa on kokonaiskiintiö täyttymättä, niin jäsen saa ampua 1.1.2019 alkaen toisen kauriin, kunnes 25 yksilön kokonaiskiintiö on täynnä. ( huomio kiintiö on henkilökohtainen). Enää ei ennakkoilmoitusta kaurisjahtiin lähdettäessä. Ampujan pitää ilmoittaa heti itse kaadosta  Pekka Alaviitalalle 0504930019  ja huolehdittava myös lakisäätöinen ilmoitus omariistan kautta viikon kuluessa! Vältettävä reviiripukkien ampumista. Toisen ruokintapaikalle menosta pitää sopia asianomaisen kanssa. Seura ei järjestä kauriin yhteisjahteja tulevana kautena.

Muu riista asetusten mukaan ja tulevaa Metsästäjäin lehteä sekä www.riista.fi tulee seurata jos metsästysaikoihin tulee poikkeuksia. Teroitettiin kokousväkeä että lain mukaan metsälle lähtijä on velvollinen aina tarkistamaan metsästysajat ja kiintiöt sekä rauhoitusalueet ennen jahdin aloittamista!!

Alahärmän Metsästysseuran rauhoitusalueet ovat seuraavat:

  • Näsin-, Pesolan-, Ylisen- ja Kojolanmäki.
  • Mutkanmäen ja Holmanmäen alue, Kunnarin luoma Vaismaan kuivaajalta Lapuan jokeen asti.
  • Metsäkanalinnut rauhoitettu peltoalueilta.
  • Metsäkanalintu metsästykseltä rauhoitetaan ns. Haarakankaan ja Roisman alueet; eteläraja Voltti-Kortesjärvitie, länsiraja Perkiönmäestä voimalinjaa seuran pohjoiseen rajaan asti, pohjois- ja itärajat samat kuin seuran rajat.
  • Sorsastukselta rauhoitetaan Lapuanjoki Pirin sillalta 1500m etelään Filppulan saarelta pohjoiseen Jouko Kalijärven kohtaan. Voltissa Väinö Mattilan kohdasta velj. Palon kohtaan. Polijoki Lapuanjoelta valtatie 19 kohtaan on myös rauhoitettu. Auvinlahdentien ja radanvälinen alue Kunnarin luomasta Markkulan kylässä.
  • Natura alueella metsäkanalinnut rauhoitettu ja rautahaulit kielletty.

Rauhoitusajoista päätettiin seuraavaa.

*Jouluaatto ja päivä rauhoitettu

Seuran päiväkortin hinnaksi päätettiin 15 € ja niitä voi lunastaa johtokunnanjäseniltä

Pienpetosopimukset ovat voimassa naapuriseurojen kanssa

Hirvijahdin aloituskokous on Haaruksessa 14.9.2018 klo 19.00.

Metsästyksenvartijat tulevat tekemään valvontaiskuja syksyn aika seuran alueella.

Kokouksen puheenjohtaja kiitti kokousväkeä rakentavasta keskustelusta, tästä on hyvä jatkaa lakien ja asetusten mukaan. Seuran tekstiviestit haluavien pyydetään ottavan yhteyttä sihteeriin. Muista myös ilmoittaa osoitteen muutoksista aina ennen tulevaa metsästyskautta. Kokouksesta lisää www.alaharmanms.fi

Alahärmän Metsästysseuran sihteeri Asko Peltola.