Aihearkisto: kategoria

Kökkä 31.5.19 kello 18.00

Hei!

Metsästysseuran kökkä Haaruksen majalla pe 31.5 klo. 18.00 alkaen, laitetaan paikat majoituskuntoon kesää varten.  Ottakaa akkuporakoneita mukaan ja haravat sekä reipasta kökkämieltä!

 

 

Johtokunta

Alahärmän Metsästysseura ryn puheenjohtajaksi Erkki Kyrönperä

Alahärmän Metsästysseura ryn puheenjohtajaksi Erkki Kyrönperä

 

Alahärmän metsästysseura ry:n vuosikokous pidettiin keskiviikkona 30. tammikuuta Haaruksen metsästysmajalla. Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi Pekka Keltto.  Seura kutsui myös Markus Varjolan Ekolasta kunniajäseneksi.

Kokouksen yksimielisellä päätöksellä valittiin yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi Erkki Kyrönperä kahden vuoden tauon jälkeen. Johtokunnan erovuoroisten tilalle valittiin Asko Peltola, Petri Pellonpää ja Arto Ylihärsilä. Seuralla on pyrkimyksenä, että seuran joka kylän alueelta olisi edustus johtokunnassa näin viesti asioita ja muista tapahtumista välittyy heti ja niihin voidaan reagoida välittömästi.  Seuran sihteerinä ja rahastonhoitajana jatkaa Asko Peltola sekä maavuokrarekisteriä hoitaa Jouni Risikko. Varapuheenjohtajaksi valittiin Jukka Ekola.

Toiminnantarkastajiksi valittiin Jari Salminen ja Katariina Kojonen sekä heidän varamiehinään Pekka Keltto ja Martti Härkönen.

Metsästysseuraa valittiin edustamaan seuraaviin kokouksiin:

E-P:n kennelpiirin vuosikokous Seinäjoella 27.3 Kalle Ruotsala, Mari Mantere ja Jani Ekola.

Suomen Ajokoirajärjestön vuosikokoukseen 23.3 Peurunkaan Juhani Rintakangas ja Timo Tuominen.

Suomen Pystykorvajärjestön vuosikokoukseen 16-17.3 Siilinjärvelle Tapio Mattila ja Tero Erkinheimo.

Suomen Harmaahirvikoirajärjestön vuosikokoukseen Joensuuhun 10.3 Jyrki Holm, Jani Ekola, Antti Kangas, Petri Mäkinen ja Kristiina Erkkilä.

Yhdistyksen uudeksi jäseneksi hyväksyttiin;   Joona Autio

Kokouksessa hyväksyttiin menneen vuoden toiminta- ja tilikertomus, sekä hyväksyttiin johtokunnan esittämä toimintasuunnitelma vuodelle 2019.

Seura tulee liittymään tänä vuonna Suomen Metsästäjäliiton keskitettyyn seurojen jäsenmaksu palveluun, sen kautta jää ylimääräinen paperin pyöritys vähemmälle. Eli tulevan syksyn seuran jäsenmaksut tulevat liiton kautta.

Kokouksessa palkittiin myös yhdistyksen menestyneitä pienpetopyydystäjiä sekä koiranomistajia. Myöskin Majaa markkinoidaan aktiivisemmin muille yhdistyksille sekä yhteisöille kokouspaikaksi sekä kesän tapahtumiin myös 10 hengen majoitus mahdollisuudella yms. Majan vuokrauksesta vastaa Mikko Kojonen.

Seura tulee panostamaan entisestään riistapeltojen tekemiseen yhdessä maanomistajien kanssa joka on tähänkin asti ollut aktiivista. Kiitos maanomistajien aktiivisuuden sekä avun konekaluston muodossa sekä uusitaan aktiivisesti maanvuokrasopimuksia.

Kokouksen puheenjohtaja Pekka Keltto kiitti kokousväkeä rakentavasta keskustelusta, tästä on hyvä jatkaa lakien ja asetusten mukaan. Seuran tekstiviestit haluavien pyydetään ottavan yhteyttä sihteeriin.  www.alaharmanms.fi myös omariistaan tarvitaan lisää rekisteröitymisiä oma.riista.fi .

Kokouksen sihteeri Asko Peltola.

Poikkeusluvan haku sudelle – tilaisuus

TILAISUUDET 

aiheesta

Poikkeusluvan haku sudelle

  • Tilaisuus 1: tiistaina 30.10.2018 alkaen klo 18 Alahärmän ms metsästysmajalla Haaruksessa, (Haaruskankaantie 199, Härmä)
  • Tilaisuus 2: keskiviikkona 31.10.2018 alkaen klo 18 Kylätalo Kärrymiehessä Kurikassa, (osoite Tuiskulansuora 31, Kurikka)

MUKANA ERE GRENFORS SUOMEN METSÄSTÄJÄLIITOSTA

Läpikäydään poikkeusluvanhakuun liittyviä asiakohtia.

(TILAISUUKSIEN SISÄLTÖ SAMA)

Kahvitarjoilu alkaen klo 17.30

Mieluusti ennakkoilmoittautuminen tekstarina numeroon 0400-515406

(ilmoita tulija/tulijat ja tilaisuus, mihin osallistuu)

Terveisin SML Pohjanmaan piiri ry

Hirviporukan kökkä la 6.10.2018

Muistilista hirviporukan lauantain 6.10 kökkään :

Tarkistetaan aamulla ensimmäiseksi lihaosuusmaksut, koirien rokotustodistukset, ampumakoe ja metsästyskortti.

Ottakaa mukaan raivaussahoja, vesureita ja haravia.

Hirvijahti alkaa 13.10.18 Haaruksen majalta kello 07:00

Hirviporukalle infoa syksyyn.

Hirviporukan jälki ilmoittautuminen päällikö Erkki Kyrönperälle 0400808546 pe 21.9 mennessä. Lihaosuus maksu 80 € eräpäivä 30.9.Alahärmän Metsästysseura Hirvimiehet tilinumero: FI29 4740 1020 021668. Kökkäpäivä(metsästys päivä) Haaruksen majalla la 6.10 klo 09.00 alkaen.

Jahtipäälikkö 2018 Erkki Kyrönperä 0400808546 erkki.kyronpera@netikka.fi

Apupäälliköt 2018

Mika Erkinheimo 0405615230
Vesa Hautala 0400567157
Martti Härkönen 0500268271
Antti Isotalo 0405827241
Leo Pitkäranta 0405620500
Asko Rannanjärvi 0503421710
Timo Rannanjärvi 0443421710
Arto Ylihärsilä 0405417034

Koulutus : Houkuttelumetsästys

Kutsu koulutustilaisuuteen aiheesta:

HOUKUTTELUMETSÄSTYS

sekä

tietoisku aiheesta

VILLISIKA JA AFRIKKALAINEN SIKARUTTO

Aika ja paikka: tiistai 7.8.2018 klo 18.00 alkaen Kanavan Kevarilla Alajärvellä (Myllykankaantie 5, 62900 Alajärvi)

 

Kouluttajana Veli-Matti Pekkarinen

Suomen Metsästäjäliitosta

 

(Illan aikana jaossa villisikanäytteen ottoa varten tarvittavaa välineistöä)

 

Kahvitarjoilu klo 17.30 alkaen!

Mieluusti ennakkoilmoittautuminen numeroon 0400-515406 tekstarina (ilmoita nimi ja tilaisuus) viim. pe 3.8!

 

Koulutusterveisin

Suomen Metsästäjäliiton Pohjanmaan piiri ry/riistanhoitojaosto