Aihearkisto: kategoria

Poikkeusluvan haku sudelle – tilaisuus

TILAISUUDET 

aiheesta

Poikkeusluvan haku sudelle

  • Tilaisuus 1: tiistaina 30.10.2018 alkaen klo 18 Alahärmän ms metsästysmajalla Haaruksessa, (Haaruskankaantie 199, Härmä)
  • Tilaisuus 2: keskiviikkona 31.10.2018 alkaen klo 18 Kylätalo Kärrymiehessä Kurikassa, (osoite Tuiskulansuora 31, Kurikka)

MUKANA ERE GRENFORS SUOMEN METSÄSTÄJÄLIITOSTA

Läpikäydään poikkeusluvanhakuun liittyviä asiakohtia.

(TILAISUUKSIEN SISÄLTÖ SAMA)

Kahvitarjoilu alkaen klo 17.30

Mieluusti ennakkoilmoittautuminen tekstarina numeroon 0400-515406

(ilmoita tulija/tulijat ja tilaisuus, mihin osallistuu)

Terveisin SML Pohjanmaan piiri ry

Hirviporukan kökkä la 6.10.2018

Muistilista hirviporukan lauantain 6.10 kökkään :

Tarkistetaan aamulla ensimmäiseksi lihaosuusmaksut, koirien rokotustodistukset, ampumakoe ja metsästyskortti.

Ottakaa mukaan raivaussahoja, vesureita ja haravia.

Hirvijahti alkaa 13.10.18 Haaruksen majalta kello 07:00

Hirviporukalle infoa syksyyn.

Hirviporukan jälki ilmoittautuminen päällikö Erkki Kyrönperälle 0400808546 pe 21.9 mennessä. Lihaosuus maksu 80 € eräpäivä 30.9.Alahärmän Metsästysseura Hirvimiehet tilinumero: FI29 4740 1020 021668. Kökkäpäivä(metsästys päivä) Haaruksen majalla la 6.10 klo 09.00 alkaen.

Jahtipäälikkö 2018 Erkki Kyrönperä 0400808546 erkki.kyronpera@netikka.fi

Apupäälliköt 2018

Mika Erkinheimo 0405615230
Vesa Hautala 0400567157
Martti Härkönen 0500268271
Antti Isotalo 0405827241
Leo Pitkäranta 0405620500
Asko Rannanjärvi 0503421710
Timo Rannanjärvi 0443421710
Arto Ylihärsilä 0405417034

Koulutus : Houkuttelumetsästys

Kutsu koulutustilaisuuteen aiheesta:

HOUKUTTELUMETSÄSTYS

sekä

tietoisku aiheesta

VILLISIKA JA AFRIKKALAINEN SIKARUTTO

Aika ja paikka: tiistai 7.8.2018 klo 18.00 alkaen Kanavan Kevarilla Alajärvellä (Myllykankaantie 5, 62900 Alajärvi)

 

Kouluttajana Veli-Matti Pekkarinen

Suomen Metsästäjäliitosta

 

(Illan aikana jaossa villisikanäytteen ottoa varten tarvittavaa välineistöä)

 

Kahvitarjoilu klo 17.30 alkaen!

Mieluusti ennakkoilmoittautuminen numeroon 0400-515406 tekstarina (ilmoita nimi ja tilaisuus) viim. pe 3.8!

 

Koulutusterveisin

Suomen Metsästäjäliiton Pohjanmaan piiri ry/riistanhoitojaosto

Koulutuskutsu : Metsäkauriin kannanhoito ja metsästys

 

KOULUTUKSESSA AIHEENA

Metsäkauriin

kannanhoito ja metsästys

sekä

TIETOISKU AIHEESTA

Villisika ja Afrikkalainen sikarutto

(illan aikana jaossa näytteenottomateriaalipaketteja)

Aika ja paikka: ma 6.8.2018 klo 18. 00 alkaen

Toukolan ns-talo Tervajoella

(Toukolantie 4, 66440 Tervajoki)

 

Kouluttajana

aluekouluttaja

Veli-Matti Pekkarinen

Suomen Metsästäjäliitosta.

 

Kahvitarjoilu klo 17.30 alkaen.

Mieluusti ennakkoilmoittautuminen (nimi ja tilaisuus) tekstarina numeroon 0400-515406 viim. pe 3.8!

Tervetuloa kouluttautumaan!

  1. Suomen Metsästäjäliiton Pohjanmaan piiri ry/riistanhoitotoimikunta

 

Alahärmän Metsästysseura päätti kauden 1.8.2018 –31.7.2019 metsästyksestä

Alahärmän Metsästysseura päätti kauden 1.8.2018 –31.7.2019 metsästyksestä

 

 

 

Fasaani asetusten mukaan.

Kauris 25 kpl, ilmoitus kaadosta heti Pekka Alaviitalalle 0504930019 ja viikon sisällä omariistaan kaatoilmoitus! Jäsen saa kaataa 1 kpl tämän vuoden loppuun mennessä, jos vuoden lopussa kokonaiskiintiö täyttymättä niin 1.1.2019 saa jäsen ampua toisen kauriin, kunnes 25 yksilön kokonaiskiintiö on täynnä.(huom kiintiö on henkilökohtainen). Ei enää  ennakkoilmoitusta jahtiin lähdettäessä. Välttäkää reviiripukkien ampumista! Toisen ruokintapaikalle ei saa mennä kyttäämään ilman lupaa. Tarvittaessa lisätietoja kiintiön täyttymisestä ja muuta kaurisjahtiin liittyvästä Pekka Alaviitalalta. Nettisivuille pyritään myös laittamaan tietoa tarvittaessa.

Kyyhky 10.8.

Metso ja koppelo rauhoitettu.

Metsäjänis 1.9. Kiintiö 4 (neljä).

Peltopyy 10.9. Kiintiö 3 (kolme).

Riekko rauhoitettu.

Rusakko 1.9. Ei kiintiötä.

Sorsa 20.8. alkaen klo 12.00.

Teeri 10.9. Kiintiö 1 (yksi) musta, peltoalueet rahoitettu.

Muu riista lakien ja asetusten mukaisesti. Tarkista metsästysajat ennen jahtiin lähtöä Suomen Riistakeskuksen sivuilta www.riista.fi

Jouluaatto ja-päivä rauhoitetaan metsästykseltä. Koemaastojen rauhoittamisesta koirakokeiden ajaksi on tehty erillinen päätös, päiväkortin hinta 15 €, niiden myyjinä toimii johtokunnan jäsenet tai maksat seuran tilille FI6847401020002924 ennen metsästystä, viestikenttään isännän ja vieraan nimi.(Vieraan mukana oltava seuran jäsen. Vieraiden saama saalis on kyseisen isännän kiintiöstä pois.)

 

Varsinaiset rauhoitusalueet:

Näsin-, Pesolan-, Ylisen- ja Kojolan mäet.

Mutkanmäen ja Holmanmäen alueet.

Kunnarinluoma Vaismaan kuivaajalta Lapuanjokeen asti:

 

Muuta huomioitavaa:

Metsäkanalinnut rauhoitetaan peltoalueilta.

Metsäkanalintujen metsästykseltä rauhoitetaan ns. Haarakankaan ja Roisman alueet: Eteläraja Voltti-Kortesjärventie, länsiraja Perkiömäestä voimalinjaa seuran pohjoiseen rajaan asti, pohjois- ja itäraja samat kuin seuran rajat.

Sorsastukselta rauhoitetaan Lapuanjoki Pirin sillalta 1500 m etelään Filppulan saarelta pohjoiseen Jouko Kalijärven kohtaan. Voltissa Väinö Mattilan kohdasta veljekset Palon kohtaan. Polijoki Lapuanjoelta valtatie 19n kohtaan sekä Auvinlahdentie ja radan välinen alue Kunnarin luomasta Markkulan kylässä.

 

Roisman ja Haarakankaan alueella on koirakokeiden järjestäminen ja koirien kouluttaminen sallittua.

 

Natura-rauhoitusalueella on kielletty

–        metsäkanalintujen metsästys

–        rautahaulien käyttö

–         avotulen teko

Seuralla ei myöskään ole metsästysoikeutta ns. Lillbackan alueen jokirannassa.

 

Lisäksi:

–       Metsälle lähtiessä on katsottava mihin ja miten kulkuneuvonsa pysäköi sekä vilja- ja heinäpelloille asetetaan ehdoton kulkukielto moottoriajoneuvolla ja hylsyt on kerättävä maastosta pois.

–       Metsästäjän tulee kiinnittää erityistä huomiota ampuma-aseen turvalliseen käsittelyyn

–       Kuljeta asetta aina moottoriajoneuvossa lataamattomana suojuksessa. HUOM. Aseen kuljettaminen moottoriajoneuvossa maastossa!

–       Metsästäjän tulee käsitellä saatu saalis asianmukaisella tavalla.

–       Riistanruokinta- ja haaskapaikkojen perustamiselle on aina saatava kyseisin maanomistajan lupa. Haaskoina ei lain mukaan saa käyttää maatilan eläimiä. Ruokintaan tarkoitettua puhdasta viljaa saa Aulis Suomalaiselta.

–       Erityisesti painotetaan, että sovittuja rauhoitusalueita on noudatettava. Koiran irtipito lakien mukaan.

 

Metsästyskauden aikana tullaan järjestämään valvontaiskuja seuran alueella.

 

Yhteisjahteja pidetään entisen tavan mukaan. Niiden ajankohdista, niin kuin muistakin yhteisistä tapahtumista ilmoitetaan Komiat-lehden seuratoimintapalstalla ja tekstiviestillä.

 

Tarvittaessa lisätietoja rauhoitusalueista voi ottaa yhteyttä Pekka Alaviitalaan  puh. 0504930019 tai metsästys-seuran johtokunnan jäseniin. Alueet  on merkitty Omariistassa! , liity omariistaan se helpottaa metsästystä!

 

Pienpetosopimus naapuriseurojen kanssa on yhä voimassa.

 

Nettisivut

Seurallamme on käytössä nettisivut osoitteessa http://www.alaharmanms.fi/

Näiltä sivuilta löydät seuraamme ja Härmän RHY:n toimintaa koskevat ajankohtaiset tiedot ja kontaktit.

 

Alahärmän Metsästysseura kesäkokousti Huhtamäessä

Alahärmän Metsästysseura kesäkokousti Huhtamäessä

 

Alahärmän metsästysseura ry:n kesäkokous pidettiin perjantaina 27. Heinäkuuta Huhtamäen vanhalla kyläkoululla. Kokouksen avasi seuran puheenjohtaja Pekka Alaviitala. Kesäkokouksen puheenjohtajana toimi Erkki Kyrönperä  ja sihteerinä Asko Peltola.

Ääntenlakijoiksi  sekä pöytäkirjantarkastajiksi valittiin Antti Isotalo ja Markus Varjola

Yhdistyksen uusiksi jäseniksi hyväksyttiin Kai Loukasmäki, Oskari Ruotsala ja Riikka Korkeakangas.

Koemaastot rauhoitetaan koirakokeiden ajaksi tarvittaessa koirajaoston sekä johtokunnan sopimuksen mukaan.

 

Kokouksessa päätettiin alkavan kauden metsästyksestä seuraavaa:

*Hirviluvat todettiin tuleen anotun mukaisena takaisin, eli Alahärmän Metsästysseura 40 kpl, luvan hakija Pekka Alaviitala.

*Kyyhky 10.8 ei saaliskiintiötä (Viljapeltoja ei tallata, eikä moottoriajoneuvoilla sotketa peltoteitä eikä varsinkaan pellolla)

*Sorsa 20.8 klo 12.00 ei saaliskiintiötä

*Metso ja Koppelo rauhoitettu

*Teeri 1 musta (Peltoalueet rauhoitettu)

*Metsäjänis saaliskiintiö 4 kpl

*Rusakko ei saaliskiintiötä

*Riekko rauhoitettu koko piirin alueella

*Peltopyy saaliskiintiö 3 kpl

*Fasaani asetusten mukaan

*Kauris saaliskiintiö 25kpl , jäsen saa kaataa yhden (1) kauriin tämän vuoden 2018 loppuun mennessä. Jos vuoden lopussa on kokonaiskiintiö täyttymättä, niin jäsen saa ampua 1.1.2019 alkaen toisen kauriin, kunnes 25 yksilön kokonaiskiintiö on täynnä. ( huomio kiintiö on henkilökohtainen). Enää ei ennakkoilmoitusta kaurisjahtiin lähdettäessä. Ampujan pitää ilmoittaa heti itse kaadosta   Pekka Alaviitalalle 0504930019  ja huolehdittava myös lakisäätöinen ilmoitus omariistan kautta viikon kuluessa! Vältettävä reviiripukkien ampumista. Toisen ruokintapaikalle menosta pitää sopia asianomaisen kanssa. Seura ei järjestä kauriin yhteisjahteja tulevana kautena.

Muu riista asetusten mukaan ja tulevaa Metsästäjäin lehteä sekä www.riista.fi tulee seurata jos metsästysaikoihin tulee poikkeuksia. Teroitettiin kokousväkeä että lain mukaan metsälle lähtijä on velvollinen aina tarkistamaan metsästysajat ja kiintiöt sekä rauhoitusalueet ennen jahdin aloittamista!!

Alahärmän Metsästysseuran rauhoitusalueet ovat seuraavat:

  • Näsin-, Pesolan-, Ylisen- ja Kojolanmäki.
  • Mutkanmäen ja Holmanmäen alue, Kunnarin luoma Vaismaan kuivaajalta Lapuan jokeen asti.
  • Metsäkanalinnut rauhoitettu peltoalueilta.
  • Metsäkanalintu metsästykseltä rauhoitetaan ns. Haarakankaan ja Roisman alueet; eteläraja Voltti-Kortesjärvitie, länsiraja Perkiönmäestä voimalinjaa seuran pohjoiseen rajaan asti, pohjois- ja itärajat samat kuin seuran rajat.
  • Sorsastukselta rauhoitetaan Lapuanjoki Pirin sillalta 1500m etelään Filppulan saarelta pohjoiseen Jouko Kalijärven kohtaan. Voltissa Väinö Mattilan kohdasta velj. Palon kohtaan. Polijoki Lapuanjoelta valtatie 19 kohtaan on myös rauhoitettu. Auvinlahdentien ja radanvälinen alue Kunnarin luomasta Markkulan kylässä.
  • Natura alueella metsäkanalinnut rauhoitettu ja rautahaulit kielletty.

Rauhoitusajoista päätettiin seuraavaa.

*Jouluaatto ja päivä rauhoitettu

Seuran päiväkortin hinnaksi päätettiin 15 € ja niitä voi lunastaa johtokunnanjäseniltä

Pienpetosopimukset ovat voimassa naapuriseurojen kanssa

Hirvijahdin aloituskokous on Haaruksessa 14.9.2018 klo 19.00.

Metsästyksenvartijat tulevat tekemään valvontaiskuja syksyn aika seuran alueella.

Kokouksen puheenjohtaja kiitti kokousväkeä rakentavasta keskustelusta, tästä on hyvä jatkaa lakien ja asetusten mukaan. Seuran tekstiviestit haluavien pyydetään ottavan yhteyttä sihteeriin. Muista myös ilmoittaa osoitteen muutoksista aina ennen tulevaa metsästyskautta. Kokouksesta lisää www.alaharmanms.fi

Alahärmän Metsästysseuran sihteeri Asko Peltola.

KESÄKOKOUS

Alahärmän metsästysseuran kesäkokous Pe 27.7.2018 kello 19.00

Kesäkokous järjestetään entisellä Huhtamäen koululla osoitteessa Oravaistentie 500, 62310 VOLTTI

Kesäkokousasiat.

Tervetuloa!

Johtokunta